środa, 4 kwietnia 2012

wielkanocny chlebek do żurku

Zwykle przed świętami dostaję co najmniej jeden list jak zrobić okrągły mały chlebek do podania w nim np. żurku na świąteczny stół.

W zasadzie jestem przeciwna używaniu w ten sposób chleba, który potem mozna tylko wyrzucić, więc polecam, z dwojga złego, użycie do tego celu chleba sklepowego, który często i tak się nie nadaje do jedzenia już w dzień po zakupie.


Gotowy chleb trzeba w odpowiedni sposób przygotować. Odkroić z góry czapeczkę, wydrążyć miąższ a wnętrze chleba wysmarować masłem. Całość włożyć do gorącego piekarnika i zapiekać przez ok. 10 minut. Tak zaimpregnowany chleb może służyć, jako szczelne naczynie do podawania każdej zupy.
Jeśli jednak upieracie się, aby zrobić chleb samodzielnie, przygotowałam odpowiedni przepis na chleb drożdżowo-zakwasowy.

Wydrążony miąższ należy koniecznie zagospodarować, a mianowicie rozłożyć na blasze i wstawić do wygasającego piekarnika po pieczeniu chleba i dobrze obsuszyć przez 1-2 godziny.
Temperatura nie wyższa niż 60-70 C. Wysuszony zemleć w blenderze i używać jak bulkę tartą.

I jeszcze jedno pytanie: jak zrobić żurek z zakwasu żytniego?

Do 1-2 łyżek zakwasu żytniego, którego używamy do chleba, należy dodać ok. pół szklanki mąki żytniej razowej lub oczyszczonej typ 720 i około 2 szklanek letniej wody.
Dobrze rozmieszać i pozostawić w ciepłym miejscu w lekko zakręconym słoiku.
Raz dziennie mieszaninę trzeba wymieszać potrząsając słoikiem.
Żurek powinien być już po 1 tygodniu gotowy. Wystarczy spróbowac czy jest wystarczająco kwaśny.5 komentarzy:

 1. Cieszę się, że tutaj trafiłam, a stało się to dzięki Twojej stronie o chlebie. Tam nic nie pisałam, bo prosiłaś, żeby nie zostawiać zbyt wielu komentarzy, a tu sobie skrobnę :) Bardzo Ci dziękuję za zupełne i darmowe podzielenie się wiedzą na temat chleba i całego procesu jego powstawania! Jestem pod wrażeniem jak wiele mogłaś o nim napisałaś. To doprawdy niesamowite dla mnie. Życzę dalszych kulinarnych sukcesów! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafiłam na Twój blog z polecenia i bardzo się cieszę, że mi go polecono :)
  Z chęcią skorzystam myślę, że z wielu Twoich przepisów.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsze czo może być to żurek i to jeszcze w chlebku mmmm rewelacja:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile suszyć taki chleb w piekarniku ???????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ile czasu ?

   Usuń